A scrappes kihívások, meg a gyerek is azért jó, mert egy csomó részünkké vált gondolat, megszokás kerül újraértelmezésre, átgondolásra. A karácsony, húsvét, szülinapok átlényegülése után, megtörtént ez a hétvégén Milánnal "megült" a március 15-ével. Természetesen készültünk: elméleteztünk, gyakorlatoztunk előtte, hogy értse hová tartunk kedden reggel. Megvitattuk a kokárdát, a lovat, a huszárcsákót, kardot, mentelést, háborút, a "Kossuth Lajos azt üzente"-t.
Tettük mindezt azért, hogy a gyerekben megmaradjon egész hétre, hogy mit csináltak a lovak a Fő téren és a konténerhuzogató bácsi hogyan rakta lapátra.
Ha magamba nézek őszintén mondhatom, hogy nem akarom sem most, sem későbbiekben a gyerekre kényszeríteni a nézeteimet. Eszközt akarok adni a kezébe, gondolkodni szeretném megtanítani, hogy saját maga értse meg és fedezze fel a külvilágot, a saját érzései alapján alkosson véleményt. Üres korsónak tekintem, aminek a falát tappogatva megerősítem és odakészítem a belevalókat, azt hogy milyen tartalommal tölti fel azt szeretném rábízni.
Március 15-e kapcsán beszélhetek neki arról majd, inkább nem is beszélek, hanem megmutatom, hogyan vagyok én magyar, miben rejlik a nemzeti öntudatom, de nem akarom elvárni tőle, hogy hasonlóképpen érezze ő is. Azért nem tehetem, mert az amikor és ahol születtem szavatolják, kicsit sorsszerűvé teszik hogyan lakjak itthon.
Tanítható lenne, fel lehetne készíteni, hogy előre tudja milyen érzés talpalatnyi földön magyarnak lenni? Egy olyan nemzet tagjának, akiket valahogy senki meg nem ért (még saját honfitársaik sem), kicsit későn ismerik el, vagy félre. Úgy vagyok a hazámmal, mint a gyerekemmel: nem mindig értem, de minden porcikáját szeretem, a benne élők végletességekre való hajlamával együtt.
Talán az elfogadára nevelés lehet a kulcs ebben az esetben is.
Magamról tudom, hogyan lehet tiszta szívből magyarnak lenni. Lehet a tetteim nem mindig ezt sugalják. Nem járok minden hétvégén táncházba, hívják Koppánynak a fiamat, vagy nem kizárólag jurtába nyaralunk, de nem tudok úgy végignézni egy mezőségit, hogy ne akarja kiszabni a szívem a mellkasomat, hogy ne lábadjon könnybe a szemem, amikor valamelyik sportolónknak a nyakába akasszák az olimpiai aranyat, vagy ne legyen könnyű a lelkem, ha csak nézem a kanyargó öreg Dunát, a jáki templomot, vagy hallgatom Weörös Sándor egyik szép rímű gyerekversét. Nem akarok senkinek tippeket adni hogyan éljen, érezzen. Lehet ez az érzés másnak máshogy. Attól nem több, vagy kevesebb annál, amit én érzek. Csak más. Én így tudom, így tudom átadni. A fiamnak. Kicsit büszkén, kicsit fájón, kicsit boldogan: hogyan vagyok én "szomorúan magyar".
Cewe Krissz kihívására készítettem:
 |
Arcomban láttam
Felhasználtam: Rucola Design - 1948, Rainbow - Hungary, Cewe Krissz - március 15. készleteit, Doodle Design: Living in the City Dalrészlet: Oláh Ibolya: Magyarország. |